Maria Brinch jobber med veggtepper, skulptur, brukstekstiler, fotografier og tekster. De ulike meningsdimensjonene i et bøyd eller brettet utgangspunkt, materielt eller følelsesmessig, er et gjennomgående utgangspunkt for alle hennes prosesser.
UTDANNELSE
Master i tekstil, Kunsthøgskolen i Oslo
www.mariabrinch.com
F. 1984
PRODUKTER TIL UTSTILLINGEN
GYMBAG - Maria Brinch viser en ny serie gymbagger, tenkt som brukbare skulpturer til kropp. Fem arbeider presenteres som objekt i rom, og hver gymbag henter titler fra samme tekst:Jeg skal lage filmer i sterke farger, sånn som i The Swimmer, og der alle klisjeer er sanne, slik som i The Dreamers.
Gymbaggenes tekstiler består av printede fotografier og pigment på ull. For henne innebærer det å brette et gitt utgangspunkt, materielt eller følelsesmessig, det å vende om, og velge side. Gymbaggene pakker noe inn i seg selv, og alt dette forsøkes båret nært på kroppen, direkte på rygg.
Brinch syr gymbaggene sammen med sin mor, Vigdis Gullaksen. Prosessen er tidkrevende, intim og tradisjonell.
Prod. av Maria Brinch og Vigdis Gullaksen - Foto: Maria Brinch og Vigdis Gullaksen